PRO KAŽDÉHO, KDO MÁ RÁD VÍNO

Do you speak wine? Jakou řečí, že mluví víno? Samozřejmě řečí vůní. Naučte se jejich kouzelný jazyk s pomocí učebnice Vůně vína – Le Nez du Vin. Přinášíme vám rady, doporučení, pozvánky na zajímavé akce. Bavte se s námi.

VYBERTE SI PRODUKT

NOVINKA!!!

54 VŮNĚ WHISKY

PRODUKTY VŮNĚ VÍNA


 

 

Středa
IX142011

Třetí ročník Mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně vyhrál muž!

Ve třetím ročníku Mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně, které se konalo dne 10.9.2011 v rámci Pálavského vinobraní v Mikulově, se utkalo 433 osob. Poprvé v historii stanul na pomyslném nejvyšším stupínku muž. Jiří Slach je původem ze Žatce a vínu se intenzivně věnuje zhruba 5 let. Účastnil se také každého ze tří ročníků mikulovské soutěže.  Součástí 3. ročníku MČR byla také interaktivní expozice vůní moravských a českých vín, pro malé návštěvníky vinobraní byla připravena soutěž Malý sommeliér. Dlužno říci, že z dětských soutěžících vyhrával každý – Mikulov tak zněl v neděli zvuky frkaček, které si děti ze soutěže odnášely.

 

Na četná přání zveřejňujeme správné odpovědi testovacích otázek 3. Ročníku MČR v rozeznávání vůní ve víně.

1)      Hruška

2)      Med

3)      Broskev

4)      Banán

5)      Citron

6)      Kabar pyžmový

7)      Vanilka a růže

8)      12 milionů

9)      Jahoda

10)   Fialka

11)   Máta

12)   Čokoláda

13)   Lanýž

14)   Korek

15)   Jahoda

16)   1,2 gramu

17)   Káva

18)   Fenykl

19)   Skořice

20)   Rulandské modré

Úterý
IX142010

Vinařem s nejlepším čichem se už podruhé stala žena

Vítězem 2. Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně se o víkendu v Mikulově stala Adéla Hoffmannová z Brna. Mistrovství pořadatelé už podruhé zařadili na program Pálavského vinobraní a stejně jako loni bylo otevřené pro soutěžící z řad návštěvníků vinobraní. Odvahu poměřit své síly v rozeznávání typických arómat obsažených ve víně našlo nakonec 391 z nich.

Vítězka letošního ročníku není vinařským profesionálem, má ráda Tramín červený nebo původní moravskou odrůdu - Rubinet. K samotnému vítězství  v soutěži říká: „Ráda si večer dám sklenku dobrého vína. A baví mne si o něm povídat. Myslím, že přemýšlení o víně je jednou z příčin, proč se mi dnes podařilo zvítězit.“

Mistrovství má za cíl nejen nalézt milovníky vína s nejvytříbenějším čichem, jemuž se dostane zasloužených ovací, ale hlavně oslovit co nejvíce milovníků vína a ukázat jim, jaké bohatství vůní lze ve vínech objevit. Soutěžící a návštěvníci vinobraní si tak mohli zajímavou formou prověřit své schopnosti vnímání vůní obsažených ve víně a umění tyto vůně také správně určit. Vztah vína a jeho vůní je velmi úzký a je pro vnímání jedinečnosti toho kterého vína naprosto klíčový.

Hlavní soutěž je založena na kombinaci praktických a teoretických (nicméně ne nutně expertních) schopností. Aspirant na titul mistra republiky tak musel zvládnout poznávání vůní ve víně s využitím renomované učebnice Vůně vína – Le Nez du vin francouzského odborníka v oblasti arómat Jeana Lenoira, poznávání reálných vůní (letos se naslepo poznávala například skořice nebo káva) a zodpovědět řadu vědomostních otázek o vůních vín se zaměřením na vína z Moravy a Čech.

Na širokém spektru vůní vína a jejich nekonečných kombinacích tak pořadatelé mistrovství ukázali jedinečnou rozmanitost moravských a českých vín, která nemá ve světě obdoby. Doslova každá vinice, každý svah dává naprosto unikátní vína a konzumentům tak nabízí každý ročník nový materiál pro dobrodružné zkoumání neopakovatelných chutí a vůní vína.

Na své si v neděli přišli i nejmenší návštěvníci vinobraní, pro které byla připravena soutěž v rozeznávání vůní a chutí Malý sommeliér. Na rozdíl od svých dospělých kolegů děti testovali nealkoholické nápoje. Čestnou cenu a diplom si odnesly všechny.

Loňského premiérového mistrovství se zúčastnilo 365 osob, přičemž do předkol nastoupilo zkusit štěstí přes 1000 zájemců. Vítězkou 1. Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně se stala Marta Vítková z Mikulova, která se tentokrát umístila na druhém místě. Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně vzniklo za podpory Vinařského fondu.

 

Úterý
IX072010

Interaktivní expozice v Tesco Letňany a Eden

Ve dnech 22. srpen - 9. září budete moci navštívit a na vlastní nos vyzkoušet Interaktivní expozici 12 vůní vín Moravy a Čech v Tesco Letňany a Eden v Praze.

Expozice bude přístupná každý den v rámci otvírací doby. Přijďte si přivonět. Vše o expozici naleznete zde.Pátek
VII162010

Interaktivní expozice v paláci knih Luxor!

Ve dnech 17-30. července budete navštívit a na vlastní nos vyzkoušet Interaktivní expozici 12 vůní vín Moravy a Čech v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí.

Expozice bude v prvním patře u kavárny, přístupná bude každý den v rámci otvírací doby. Přijďte si přivonět. Vše o expozici naleznete zde.

Pondělí
VI142010

2. mistrovství ČR v poznávání vůní ve víně, Mikulovský nos 2010

V sobotu 11. září proběhne v prostorách Mikulovského zámku 2. mistrovství ČR v poznávání vůní ve víně, zvané též Mikulovský nos 2010.

Akce je určena pro všechny návštěvníky Pálavského vinobraní bez omezení. Soutěžit se bude celý den od 10 do 17 hod, vyhlášení vítěze proběhne tentýž den kolem 18 hod na náměstí. Na akci se není třeba předem registrovat.

Podrobnosti připravujeme.

Vše o minulém ročníku naleznete zde.